رییس سازمان زندانها: مجرمان حوادث پس از انتخابات عددی نیستند

چکیده :در حالی که تعداد زیادی از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، دانشجویان و کنشگران حقوق بشر پس از انتخابات مهندسی ریاست جمهوری در زندان بسر می برند، وی مدعی است «نمی‌توان گفت مجرمین مرتبط با انتخابات و مجرمین امنیتی چند درصد زندانیان هستند، من صراحتاً می‌گویم اینها را اصلا نمی‌شود با درصد سنجید بلکه باید تعداد آنها را در هزار محاسبه کرد.» ...

رئیس سازمان زندان‌ها بدون اشاره به آمار بازداشت شدگان پس از انتخابات مدعی است که تعداد این افراد به نسبت کل زندانیان بسیار اندک و کمتر از یک هزار است.
وی معترف است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ افزایش آمار زندانیان بوده است،  اما انتساب افزایش آمار بعداز انتخابات را غلط ‌می‌داند.
به گزارش کلمه، در حالی که تعداد زیادی از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، دانشجویان و کنشگران حقوق بشر پس از انتخابات مهندسی ریاست جمهوری در زندان بسر می برند، وی مدعی است «نمی‌توان گفت مجرمین مرتبط با انتخابات و مجرمین امنیتی چند درصد زندانیان هستند، من صراحتاً می‌گویم اینها را اصلا نمی‌شود با درصد سنجید بلکه باید تعداد آنها را در هزار محاسبه کرد.»
این در حالی است که این بازداشت ها کماکان ادامه دارد و این بار به بهانه اغتشاش در انتخابات موج جدیدی از بازداشت ها شروع شده است.
رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه ادعا کرد: «علاوه بر زندانیان حوادث بعد از انتخابات، زندانیان امنیتی، اعضای پژاک، پ. ک. ک، عناصر نفاق و تجزیه طلب‌ها و کل کسانی که در کشور می‌توان به پرونده‌شان ‌وصف امنیتی داد، قطعا یک درصد هم نیستند لذا ‌می‌گویم باید تعداد اینها را در هزار سنجید.»
غلامحسین اسماعیلی به آمار بالای بازداشت های پس از انتخابات اشاره نکرد و گفت: «رابطه‌ای بین افزایش آمار زندانیان و حوادث بعد از انتخابات نیست، مجرمان حوادث بعد از انتخابات در جمع آمار زندانیان ما عددی نیستند‌.»
از آنجا که مسئولان هیچگاه نمی خواهند وجود زندانیان سیاسی را تایید کنند، طبیعی است که رییس سازمان زندان ها هم آماری از این زندانیان نداشته باشد.
در حال حاضر در زندان های کشور استادان دانشگاه، نمایندگان پیشین مجلس، معاونان وزیر، مدیران کل، فعالان سیاسی و روزنامه نگاران با اتهامات ساختگی اقدام علیه امنیت ملی به سر می برند.
وی به تعداد بازداشت شدگان در عاشورای ۸۸ اشاره ای نکرد و ادامه داد: در قوه قضائیه مقارن با انتخابات ۸۸ در رأس و بدنه قوه تغییر مدیریت داشتیم. در دوره گذشته یعنی ریاست آیت‌الله شاهرودی در قوه قضائیه، ایشان اساسا با زندانی و حبس کردن افراد مخالف بودند و بارها اعلام ‌می‌کردند که در موارد شرعی حبس محدود داریم‌. رویکرد آیت‌الله شاهرودی در ارتباط با زندان رویکرد خاصی بود.
گفتنی است در جریان عاشورای ۸۸ و تجمع  ۲۵ بهمن سال گذشته تعداد زیادی از شهروندان بازداشت شدند.
وی در گفت و گو با ایلنا، افزود: «در حال حاضر نه اینکه بگوئیم این رویکرد کاملا عوض شده اما با رویکرد دوره آیت‌الله شاهرودی تفاوت جدی دارد. در دو سالی که از ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر قوه قضائیه می‌گذرد، نشنیده‌ایم که بگویند ما زندان نمی‌خواهیم یا اینکه در مواردی اصلا زندان نداریم‌.»
رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه توضیحات خود در مورد چرایی افزایش آمار زندانیان بعداز انتخابات گفت: «افزایش آمار زندانیان در سال ۸۸، دلایل مختلفی داشته، رویکرد جدید قوه قضائیه‌، رویکرد جدید پلیس و پیگیری برخی از مواردی که قبلا پیگیری نمی‌شد در این موضوع موثر است.»
اسماعیلی افزود: «در دادگستری‌ها و در اجرای احکام‌، احکامی صادر شده که اجرا نشده بود و در دوره جدید برای اجرای احکام اهتمام شد.»
همچنین وی گفت: «در مورد زندانیان معتاد هم قبلا گفته شده‌بود که به زندان برده نشوند، به‌همین دلیل نیز نیروی انتظامی طرح جمع‌آوری معتادان را اجرا نمی‌کرد.»
وی افزود: «در دوره جدید این تفاوت رویکرد ایجاد شد و آیت‌الله آملی لاریجانی تأکید کردند در جرایمی که نظم و امنیت جامعه را به مخاطره می‌اندازد، برخورد قاطع و سریع صورت گیرد.»
اسماعیلی ادامه داد: «در دوره گذشته زندانیان فراوانی در مرخصی بودند و بسیاری از بخش‌های امنیتی به این موضوع و به این روند اعتراض داشتند‌. خود من پیشنهاد اصلاح آئین‌نامه مرخصی زندانیان را دادم. آئین نامه مرخصی زندانیان اصلاح شد و مرخصی زندانیان فوق العاده محدود شد.»
گفتنی است چندی پیش ذوالقدر معاون قوه قضاییه به سه برابر بودن تعداد زندانیان نسبت به ظرفیت زندان‌ها» اعتراف کرد و گفت: زندان مشهد با ظرفیت‌٣۵٠٠ نفری، ‌١٢ هزار زندانی وجود دارد و سالانه ‌٢٠ درصد به جمعیت زندان‎ دارد و اضافه می‌شود و زندان‌های ما به جای دانشگاه اصلاح و تربیت، تبدیل به دانشگاه جرم شده‌اند.
وی گفته بود که میزان افزایش پرونده های قضایی سال ۸۹ در مقایسه با سال ۸۸ رقم ۱۳ درصدی را نشان می دهد که خود این امر هشدار دهنده بوده و لازم است در این قضیه برنامه ریزی لازم به اجرا گذاشته شود.
در حال حاضر زندان های کشور دارای حداقل امکانات بهداشتی و رفاهی نیست. بیشتر زندانیان مبتلا به بیمارهای تنفسی، پوستی و سوتغذیه می شوند.

0 نظرات:

ارسال یک نظر